Jan Martinek

Nečekaný výlet na UXcamp Europe

June 3, 2012

Po pár týdnech chystání se na eDemocracy weekend v Hradci Králové, kde jsem ještě nebyl, jsem dostal možnost vyjet kousek dál – na UXcamp Europe do Berlína. A protože byla mezi Pardubicemi a Hradcem výluka, tak jsem jel do Berlína. (Musím říct, že to bylo těžké rozhodování – ale když mi Jitka připomněla, jak mi bylo smutno, když jsem 3. dubna kvůli finanční rozvaze odignoroval přihlašování, tak jsem se nakonec přiklonil k delší cestě.) Děkuji Vaškovi Stoupovi, díky němuž jsem měl nejen levnější a zábavnější cestu, ale hlavně mě přemluvil jet s tím, že pozdní registrace se na místě nějak vyřeší.

A jaké to bylo na #uxce12? Skvělé! Na první párty jsem zmapoval české osazenstvo a potkal se s pár lidmi, které jsem zatím znal pouze z twitteru. Networking se nesl převážně v duchu "WTF, jsme v Berlíně a všichni tu mluví česky", což mě úplně nenadchlo, ale jako start to bylo dobré. Po párty povinný currywurst a domů.

Barcamp na kost

Samotný barcamp funguje na jednoduchém principu – ráno všichni, kdo chtějí mluvit, přednesou krátkou anotaci, mrknou kolik lidí má o jejich přednášku zájem a pak podle toho umístí papír s názvem přednášky do některé z místností. Přednášek je opravdu hodně a tak se dá stihnout je velmi malá část. Posuďte sami z mých fotek programu prvního a druhého dne (rozklikněte si velké rozlišení). Mnou navštívené přednášky jsou vyznačeny žlutě.

7272812302_6205b267b1_b.jpg

7286029720_323d8d9233_b.jpg

První den jsem viděl zkrácený talk Petera Boersmy o designování designování, který zazněl loni na WebExpu (tehdy jsem stihl jen závěr), session lidí z německého blogu UX-zentrisch a pak asi pro mě nejzajímavější talk dne o kritickém přemýšlení o designu. Lutz Schmitt se v něm zabýval tím, zda práce, kterou děláme, slouží něčemu dobrému (např. zda jde o dobro koncového uživatele anebo pouze o zlepšování pozice poskytovatele služby). Vzhledem k tomu, že se v politické filosofii podobnými tématy zabývám často, zaujal mě i průběh diskuse, kde byla zmíněna spousta argumentů vycházející z různých normativních východisek. Skvělé. Tak dobré, že jsem se zapovídal s jedním z návštěvníků přednášky a skončili jsme až při zjištění, že už sedíme na další session ;-)

Ta byla o UX pro startupy, což mi přišlo jako téma ne úplně zajímavě postavené, ale už mi bylo hloupé odejít. Tak jsem se zaposlouchal a nakonec jsem nelitoval – session byla spíše diskusní a rozvinulo se několik zajímavých témat (především o roli různých lidí v týmu startupu anebo o samotné povaze oboru).

Následovala vtipná session o odvykání si od tvorby špatného obsahu metodou Anonymních alkoholiků. Prvním krokem je přiznat si, že děláte špatný obsah. A pak už jen jedenáct dalších kroků :) Na závěr prvního dne vystoupil Holger Eggert – neměcká UX hudební hvězda :-D – a na příkladu Disneyho filmů ilustroval metodiku song-driven developmentu. To asi nejde ani nijak sdělit, takže musím použít animovaný gif.

rock-star1.gif

Druhá párty byla o poznání zajímavější. Jednak už bylo na co navazovat – připojit se k někomu s tím, že už vím, co je zač, je snadnější. Večer jsem tak strávil s různými skupinkami lidí a poznal jak některé z přednášejících, tak i pár lidí z naší výpravy. Během dne jsem se rozhodl, že sám taky přispěji jednou session – a to o „UX státu“, propojení mých dvou zaměření – politologie a UX. Po návratu z párty jsem si tak rozkreslil podrobnější plánek přednášky a jal se dovyrobit slajdy. Podobnou přednášku jsem chtěl přednést v Hradci, takže to nebyla extra námaha – jen jsem trochu posunul těžiště přednášky.

Kvůli lehké nervozitě a občasnému úniku ke slajdům jsem druhý den příliš nefotil a nedělal si poznámky, i tak jsem si ale velice užil přednášku o UX ve zdravotnictví a talk Pedra Custodia o Service designu. Moje session následovala po obědě a musím říct, že chvilku jsem si nebyl jistý, jestli zhltnutí currywurstu (ano, oficiální oběd UXcampu) byla dobrá volba. Přednáška se mi ale – alespoň z mého pohledu – povedla a vyskytlo se i několik zajímavých otázek. Pozitivně o ní referuje i Jirka Sekera na Zdrojáku. Takže: jupí. Rád bych téma rozvíjel dál, takže pokud máte zájem, mrkněte na tenhle bložínek.

Poté jsem ještě stihl výživnou diskusi (převážně dvou lidí, ale o to lepší) o A/B testování a výbornou přednášku Erica Reisse o tom, co je to inovace. Podívejte se na dvacetiminutový záznam, stojí to za to.

Na všech sessions bylo vidět hodně lidí, kteří si dělali záznam na mobil nebo i kamerku, negativně mě pak překvapilo, že na youtube nevyskočily skoro žádné záznamy (až na Erica Reisse a Holgera Eggerta). Škoda. Nedávno jsme na Poslední sobotě díky selhání kamery zjistili, jak snadné je vyrobit záznamy pomocí mobilů a dalších na místě dostupných věciček.

Na barcampu by bylo ještě mnoho co popisovat a spoustu věcí jsem nezmínil – od zábavné cesty tam i zpět, přes dobré spolubydlící a vtipná shledání v S-Bahnu, až k zážitkům s pizzou a agresivním číšníkem anebo (nejspíše) podnapilou obsluhou v asijské restauraci. Ale jednak už to nechci natahovat a jednak už ani není čas to všechno dávat dohromady. Díky všem, bylo to vážně skvělé.