Podnebí
- May 10, 2017 Babiš se neumí účastnit dialogu Karel Hvížďala ve sloupku na iRozhlasu píše, že Andrej Babiš neumí naslouchat. Neumí se účastnit dialogu, který vždy začíná „od toho druhého, jeho přijetím a opačně“. Hvížďalův sloupek je psychologizující — implicitně („z jeho výrazu, dikce i gest čiší strach“) i explicitně („psycholog by nejspíš řekl…”). V předposledním odstavci dovozuje, že „důvod, proč si [Babiš myslí, že má vždy pravdu], je zřejmě prostý: Kdyby neměl pravdu, nebyl by bohatý“. Takto získanou sebejistotu by ale Babiš neměl, kdyby taková argumentace byla směšná.
- September 5, 2015 Praha, svět ptáků Co je nejlepší věc, kterou můžete udělat na knihovnické konferenci? Přinést si nůžky a začít stříhat knížky! A přesně to se mi stalo (ano, bylo to silnější než já). Na KOKONu jsem si při návštěvě antikvariátu všiml pultu s „obrazovými publikacemi, 50 Kč za kus“. Na pár z nich jsem se podíval a už jsem nemohl jinak, než vybrat dvě a zkombinovat je. Plán na zpáteční cestu vlakem byl jasný.
- August 2, 2015 Ticho na LFŠ 2015 (a filmy) Každá Letní filmová škola je pro mě jiná – po letošním v mnoha ohledech hlučném pololetí jsem hledal hlavně ticho. Ať už pod přátelským platanem ve Smetanových sadech, u vrzající borovice v parku za Redutou nebo v kempu. Dost času na to, aby se člověku rozleželo vše, co se předtím schovávalo v tmavých rožcích vědomí. Krom toho jsem viděl i pár filmů; líně jsem si vybíral z komorních snímků v sekci Berlínské školy (klíčová slova: zasazení do současnosti, civilnost, hrdinové hledající identitu svoji i identitu své země, nefunkční vztahy, vyprázdněná narace) a doplnil to pár projekcemi němých filmů Alfreda Hitchcocka s živým doprovodem a technicolorovými klasikami.
- May 3, 2015 Strašidlo protestu Po páteční brněnské blokádě cvrčí na sociálních sítí zhrození nad konfliktní povahou akce (příspěvky z mého okolí odkazuji níže v poznámce, většina je veřejná). Mnozí podporují „nenásilný charakter blokování“, ale to, co se stalo na místě, považují za nevhodné — zejména strategické přesouvání blokujícího davu („extatické pobíhání“) nebo sezení na Kolišti, které museli rozebrat policisté. Kde je však hranice mezi poklidnou a konfliktní protestní akcí? Určitě ne mezi „nenásilným blokováním“ a tím, co se dělo mezi Malinovského a Moravským náměstím.
- August 4, 2014 Perforace pásu Jezdím jednou do roka na filmový festival. Není to Jihlava, kde servírují zjizvenou pravdu, ani Vary se svými hvězdami z nebe spadlými, jichž je vskutku nebezpečné dotýkat se, ale zapálený ráj eskapismu Letní filmové školy. Dávka emocí pro nás, co dosahujeme mezního pocitu ohrožení v kabince veřejného WC s nefunkčním zámkem, maskovaná coby tříbení formálního myšlení o technologicky asistovaných formách lineárního vyprávění. Zjišťuji, jak obtížně je sdělitelné, že film, v němž vystupují zároveň emzáci, mumie, Frankenstein, vlkodlak a upír, je strašlivá nuda.
- May 22, 2014 Bonusy na DVD Hluboká erudice nedávno publikovaného seriálu vzbudila vlnu požadavků na osvětlení stejného aktu při jiných příležitostech a na jiných místech. Bohužel není možné uspokojit všechny, proto se v tomto bonusovém vydání věnujeme pouze těm nejčastějším dotazům. Některé odpovědi byly získány dotazováním jiných expertům, jimž zde — bez sebemenší potřeby dotyčné jmenovat — děkujeme. Abychom udrželi vysokou úroveň, uvádíme zároveň u každého případu počty případů, v nichž byl daný postup proveden (jak říkáme v akademickém světě, „N“).
- May 4, 2014 10 tipů pro oslovení ženy prostřednictvím obsahu aneb Jak oslovit ženu v různých situacích. Díl sedmý a poslední. Pokud ženu oslovíte publikací obsahu, výhodně přenášíte iniciativu na druhou stranu. Takový postup má oproti oslovení „napřímo“ svá rizika, která však můžete minimalizovat uplatněním následujících tipů a triků! Zaměřte své texty na správnou cílovou skupinu, jejíž součástí je vámi vytoužená žena. Není například vhodné cílit články na muže či děti. Projevte svou sebejistotu. Vyvarujte se emocionálním tématům a pište především o tom, v čem máte jasno.
- May 3, 2014 Díl šestý: Vlastní blbostí. Dnes opět jasně, stručně a k věci™. Oslovit ženu vlastní blbostí je snadné. Postačí dva kroky: 1) Udělejte naprostou blbost v její přítomnosti. Je to snadné, často i automatické. (Zbytečné tipy: ztraťte se ve městě nebo v lese, použijte nevhodně odborný termín, převrhněte roztřesenou rukou sladký nápoj, vypíchněte jí omylem oko.) 2) Aby po tom trapném incidentu nezbyla žádná památka, možná byste chtěli vyvraždit všechny okolo, včetně sebe a té, před níž chcete vypadat jako sebejistý inteligentní muž, který se nedopouští naprostých blbostí.
- May 2, 2014 Díl pátý: V divadle. Různé divadelní druhy a žánry vyžadují zcela odlišné strategie oslovení ženy. Český muzikál Již ve frontě na lístky rozmluvte své vyvolené nákup lístků na muzikál a běžte rovnou na příjemnou večeři, příp. darujte peníze několika lidem bez domova, příp. je v trafikách rozměňte a naházejte je v drobných do řeky. Těmito aktivitami ověříte svou vzájemnou hodnotovou kompatibilitu. Tragikomedie Chovejte se jako obvykle. Absurdní drama Bezprostředně po obdivném komplimentu ohledně barvy její klíční kosti se podívejte vlevo, vpravo, nahoru a na své manšestráky, vstaňte, houkněte „Ööö!
- May 1, 2014 Díl čtvrtý: Ve výtahu. Přes rameno máš koženou tašku typu messenger a najednou stojíš ztuhlý a necelých 17 metrů před tebou se otevírají dveře výtahu. To však není to hlavní. Každý den přicházíš do firemního sídla, pečlivě oholen a s chorobnou touhou pozměnit osud tisíců uživatelů mobilní aplikace jednoduše nazvané "Vydrž!". Dnes však sleduješ tu, jejíž osobní zájmeno by romantičtěji naladěný student střední školy načal verzálkou zatímco diskutér na Novinky.cz by pro stejný účel neváhal využít ani klávesy CAPS LOCK v celém rozsahu onoho krátkého slova hraničícího svou konotovanou jemností s květy stromů, které kvetou až na úplném na konci jara, a jejíž oči zastaví i nejoddanějšího příznivce hermeneutiky na jeho cestě mezi zkušeností a porozuměním.
- April 30, 2014 Díl třetí: Na louce. S Radimem Okrouhlým, specialistou na louky a jejich flóru, faunu a socio-historický vývoj, jsme se bavili především o tom, jak obtížné je oslovit ženu na louce. Co je nejobtížnější na oslovení ženy na louce? No problém je především v tom, že ženy na loukách obecně moc nejsou. A je toto negativní jev zapříčiněný dnešním technologickým rozvojem? Například tím, že na louce není Wi-Fi a často ani 3G? Existuje romantická představa, že ženy dříve bývaly na louce.
- April 29, 2014 Díl druhý: Na Twitteru. Dnes se seznámíme s netriviálním, zato ale velmi názorným, pečlivě zdokumentovaným a spolehlivým postupem, jak oslovit ženu, na niž a/nebo na jejíž komunikační artefakty se již nějaký čas upírá váš zrak, prostřednictvím nejsebestřednější sociální sítě — Twitteru. ilustrace: Peter Kahoun Spolehlivost níže uvedeného postupu oslovování metaforické druhé poloviny vašeho bajtového páru ve znakové sadě UTF-16 pomocí Twitteru se asymptoticky blíží spolehlivosti deterministického algoritmu (či spíše představě o dostatečné spolehlivosti deterministického algoritmu u většiny programátorů v jazyce C, kteří ukončili studium VŠ po prvním semestru).
- April 28, 2014 Díl první: U kadeřnice. Ve skutečnosti nikdy nenastává situace, v níž byste chtěli domnělou ženu svého srdce oslovit u kadeřnice. Tolik díl první. ilustrace: Peter Kahoun
- April 5, 2014 Porozumění protistraně Přijdou vám občas představy podporovatelů dominantních politických stran o záměrech jejich oponentů poněkud tragikomické? Anekdotický volič TOP09 proklamuje, že jej ČSSD zavře do gulagu coby kulaka, volič ČSSD zase očekává brzké zbudování pracovních táborů pro nezaměstnané. Do hlavy si vzájemně nevidíme, takže si musíme názory ostatních představit — a u tak obecných a vágních spolků jako jsou současné politické strany se taková představa pomalu nedá stavět jinde než na vodě.
- March 25, 2014 vždy respektuj médium trocha obsahu pro tvůrce obsahu představ si mě v brožuře čísluj stránky v knize nezapomeň obsah pij s mírou pro rozhlas nepiš, ale mluv v básni se nestyď plakáty lep na stěnu na web nedávej PDF a nezapomeň na odkazy vyfoť i stín mluv do mikrofonu sdílej, co tě těší v deníku nepředpokládej a v týdeníku nezjednodušuj instagramy jsou čtvercové · tečka nezakazuj kliknutí pravým a ctrl+c na cestě si drž bezpečný odstup
- March 23, 2014 Jak nepsat diplomku Dneska tu mám takový bložínek. Před rokem jsme s Karlem a Vojtou na barcampu Bořit a ničit vymysleli téma mojí diplomky. Cca o měsíc a půl později jsem ji odevzdal a sepsal krátké shrnutí celého procesu… A pak jsem si řekl, že to raději před obhajobou příliš propagovat nebudu; takže článek publikuji s ročním zpožděním. Aneb „tohle doma nezkoušejte, děti“. Toto skutečně není příklad hodný následování. Schválně jsem to dal dohromady tak, aby bylo vidět, že to není úplně zdravá cesta.
- February 24, 2014 4. dimenze Událostí ČT Více na iDnes.cz.
- February 17, 2014 #hashtagy a malá lekce z netikety Shrnutí: Když už něco označíte hashtagem, udržte zbytek postu relevantní. Nikdy nevíte, kdo si to jakým způsobem vyfiltruje. Před pár dny jsem bez většího přemýšlení hodil na Facebook následující update: Na základě tohoto statusu někdo prohlídl na samotné dno mé osobnosti a napsal mi, že jsem idiot. Oznámení přišlo do složky „jiné“, takže chvíli trvalo, než jsem ho objevil. Nebylo mi jasné proč a konverzace se příliš nestihla rozvinout, ale po chvíli mi došlo, že se update nejspíš objevil na nějaké stránce, která z facebooku tahá informace o těch, kdo na wikipedii přispěli pod hashtagem #keepitfree a ve výsledku z toho vznikla velmi nevhodná reklama.
- February 14, 2014 Poznámky z Open Space Open Space je konference o e-learningu (a příslušné aplikaci, vyvíjené v ISu Masaryčky), tentokrát dokonce u příležitosti 10. výročí vzniku ISové aplikace. Pro mě to byl první kontakt z druhé strany, takže podle toho mé poznámky vypadají. Šel se především podívat, jak vypadá reálná práce s e-learningem — nevystřižená z příručky typu „to nejlepší na světě a tipy, které se vám budou hodit za pět let”. Kvůli pořadateli (samotnému vývojovému týmu aplikace) nešlo očekávat příliš kritiky do vlastních řad, ale pro první seznámení to není na závadu.
- February 11, 2014 Poznámky z #nmi14 Pro mě nejzábavnější posun #nmi14 je od „jé, tolik lidí z twitteru v jedné místosti“ k „jé, tyhle děcka znám z instagramu“ (pozdravy @josefslerka). Následují už jen stručné poznámky k jednotlivým přednáškám, na které jsem se byl mrknout. Symbolem ● jsou označeny přednášky, z nichž bude záznam. ● Aaron Gibson/A fire starts in Alexandria — Zajímavá přednáška (poznamenaná nevýrazným přednesem) o síti Tor, která umožňuje anonymní přístup k internetovému obsahu. Není to obtížné — existuje Tor Browser Bundle, který obsahuje vše, co je potřeba.
- September 8, 2013 Krátký hejt o vizualizaci Vizualizace je super. Pomáhá. Léčí. Obsahuje vitamíny. Vizualizace je ale jen forma komunikace. Vskutečnosti je to komunikace, která přináší světlo a slunce do našich dní. A její nedostatek dělá problémy. Vizuální věci se dají poslat na mejl a vystavit na blog, ale často není vizuální forma to nejdůležitější — podrobný text, živé slovo, pohotový dialog dělají divy. Vizualizace je v rozpuku díky možnostem práce s velkými daty. Vizualizace je v rozpuku díky možnostem sdílení pěkných obrázků ve velkém rozlišení na webu, které si pak prohlížíme na displejích s velkým rozlišením.
- August 25, 2013 Druhotná radost z nočního focení V úterý jsem na Facebook dal událost Brněnská fotonoc 2.0. Zní to velmi zásadně a druhoverzně, ale vlastně šlo jen o výzvu k focení Brna během páteční noci. „2.0“ znamená, že jsme podobnou věc už kdysi provedli s kamarádem a bylo to fajn. Týden byl obtížný, ale nakonec přišel pátek a ač trochu nevyspalý, vydal jsem se fotit. Překvapil mě rychlý nástup těžce negativního pocitu z celého večera: Ať vyfotím cokoli ze Špilasu, bude to pohlednicový a všemi okoukaný pohled.
- May 28, 2013 Může designér služeb něco pokazit? (DS mezi dobrem a zlem, vol. 2) Pokud se zbavíme představy designu služeb coby dějinné nutnosti, zůstane otázka: Co je to ten design služeb? Článek volně navazuje na včerejší Design služeb mezi dobrem a zlem, vol. 1. Když se zeptáte kohokoli, chytrých knih zahraničních autorů, usměvavého Adama Hazdry nebo zcestovalé studentky toho opravdového service designu, většinou na vás vybalí: to pořádně nejde říct. Definicí je mnoho. Je to design thinking. Je to human centered design. Jsou to samolepící papírky nalepené všude, kam se hnete.
- May 27, 2013 Design služeb mezi dobrem a zlem, vol. 1 Podnikat tak, aby byli všichni šťastní, radostní a spokojení: no není to krásné? Že to nikoho nenapadlo v předchozích deseti tisících letech! V Česku se rozjíždí nový buzzword: je to design služeb. Mám radost i zlost, že jsem přímo u toho. Minulou středu se konala první konference o designu služeb, kterou uspořádal autorský tým okolo knížky Skvělé služby. V Node5 se sešlo sto lidí a přednášející mnohokrát zopakovali, že design je to nejdůležitější a pomůže všem vyřešit problémy a budeme díky němu šťastnější, spokojenější, konkurenceschopnější, autentičtější a otevřenější, protože jinak to v dnešní době vlastně ani nejde.
- April 19, 2013 O identitě Fakulty sociálních studií (PDF uvnitř!) 14. dubna 1998 vznikla samostatná Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Každý první čtvrtek po dni výročí by počínaje letoškem měl následovat Den FSS. Navštívil jsem shromáždění akademické obce coby pomalu jediný student, kterému na místě nepředali ocenění. Studentský zájem o akci skutečně nepřesáhl ani ta nejopatrnější očekávání. Začali jsme vzpomínáním na stará dobrá léta a celkem zajímavými projevy předsedkyně senátu a děkana. Přestože děkan za ducha fakulty označil „otevřenost“ (příkladem převzatým od domovské obce zvané BRNO), rozjezd následné diskuse byl poněkud pomalý… ale přítomnost diskuse v programu je paráda — i přes spíše opatrné formulace a přestože přítomnost mnohých v diskusi suplovalo pouze občasné hlasitější pousmání (diskuse se účastnili spíše seniornější členové akademické obce, což není myšleno nijak ageisticky).
- March 21, 2013 Širokospektrální mnohoosý manifest Když je dneska něco špatně, neznamená to, že je všechno špatně. Když bylo někdy něco špatně, neznamená to, že bylo všechno špatně. Když je dneska něco dobře, neznamená to, že je všechno dobře. Když bylo někdy něco dobře, neznamená to, že bylo všechno dobře. Když je dneska něco špatně, neznamená to, že není nic dobře. Když bylo někdy něco špatně, neznamená to, že nebylo nic dobře. Když je dneska něco dobře, neznamená to, že není nic špatně.
- March 20, 2013 Proč přednáším? Na cestě z restaurace U krbu se mě Jeanne Trojan zeptala, jak jsem se naučil přednášet. Tehdy jsem řekl nějakou hlupinu, ale hodně jsem o tom přemýšlel na noční cestě k taxíku přes promrzlý Vsetín – bylo hodně pod nulou a já měl spánkový deficit pěstovaný tři týdny. A tak nějak mi to v té hlavě roztálo až teď. Přednášení je pro mě forma networkingu. Na afterpárty neumím přijít k někomu cizímu bez důvodu, který dokážu snadno formulovat jednoduchými slovy.
- March 17, 2013 Kdo by se neměl ozývat při řešení politického sporu Konečně téměř definitivní seznam: Ten, kdo se dlouhodobě se zabývá daným problémem, zná jej do hloubky a tak si vytváří jednak emocionální pouto k různým částem problému a aktérům sporu a zároveň ztrácí nadhled. Ten, kdo si problém „prožil“. Tedy ten, jehož problém se týká a logicky tedy zastává názor, který se mu hodí a realitu si přibarvuje. Ten, kdo se tématem zabývá jen posledních několik měsíců, problém si „neprožil“, nezná dějinné souvislosti a nemůže chápat logiku jednání aktérů.
- December 11, 2012 Výběr číselného rozsahu v e-shopu: kletba statistiky Chcete si koupit notebook. Máte něco kolem pětadvaceti tisíc, takže by vysněná mašina měla stát něco mezi dvaceti a třiceti. Tenhle rozsah tedy chcete nějak vyfiltrovat na e-shopu. Jak by měl vypadat ovládací prvek, který umožňuje snadno vybrat číselný rozsah? Pěkný a funkční příklad takového prvku má na webu Alza.cz: Alzácký ovládací prvek má ale zásadní problém. Problémem je ignorování toho, jak v běžném světě vypadají soubory číselných hodnot. Ano, tohle smrdí statistikou, gaussovkami a podobnými věcmi, ale nic se nebojte – vygooglil jsem si obrázky!
- November 7, 2012 Jak si koupit lístek na vlak České dráhy mají informační systém, který dělá chyby. Slyšel jsem historky, ale až teď si to užívám na vlastní kůži. Dnes ráno jsem byl kupovat dvě jízdenky na noční vlak do Německa (CNL 458 Canopus do Freiburgu) na 6. ledna 2013 (lístek není možné koupit online). Jízdní řád na tohle datum v rezervační aplikaci není dostupný (přičemž na IDOSu daný spoj už zveřejněný je), což se projeví tím, že aplikace sama přenastaví hledané datum na 8.
- October 28, 2012 Udělej si sám: titulek v zítřejších novinách Článek Rudý muž na radnici: Pravičáky pověsit a rodiny podnikatelů vyvlastnit do desátého kolene! převzalo včera mnoho médií a zároveň vyprovokoval masivní sdílení napříč sociálními sítěmi (mrkněte na klábosení). Zajímavá byla nepřítomnost jakéhokoli důkazu v některých článcích - např. iDnes nebo Deník nabízejí pouze ilustrační fotky. Navíc obrázek jako takový důkazem rozhodně není. Osobně mi přišlo překvapivé, že při dané formulaci nikdo neuvažuje o tom, že Petelík podobnou informaci zveřejnil jako hloupý vtip.
- October 24, 2012 Za komunistů bylo hůř, bo byly dražší rohlíky Za komunistů bylo líp, protože rohlíky stály desetník. Stupidní? Za komunistů bylo hůř, protože v poměru k platu stál rohlík víc? Ach jo :-( Web Zakomunistů.cz je nová, velmi jednoduchá stránka, "kde je vše podáno úplně polopaticky, aby to každý pochopil" (zdroj: vyjádření autora webu, Pixyho, na iDnes). Jako reakce na něčí povzdechy je to OK. Jako webová stránka dostupná komukoli je to však danajský dar. Tím, že zdánlivě přináší odpověď na otázku "
- September 24, 2012 WebExpo 2012 – poznámky a ponaučení @WebExpo jsem si tentokrát užil jako člen týmu (vymýšlel jsem proces Startup Show) i jako účastník. Díky tomu prvnímu jsem si konečně ujasnil, že v názvu se píše velké E a užil jsem si pár stresových, ale i šťastných momentů. Na konferenci samotné mě letos nadchla především funkční gamifikace networkingu: skenování QR-visaček, které by jinak bylo trochu trapné, se díky „zgamifikovaným” jedincům stalo normou (pro mě nový a zajímavý podnět) a tak jsme si všichni snadno měnili kontakty jedna radost.
- September 16, 2012 Prohibice? Bullshit! Pár poznámek k „prohibici” pro všechny, kteří by „NIKDY NEČEKALI, ŽE V JEJICH ZEMI BUDE VYHLÁŠENA PROHIBICE!!!”. 1) Prohibice je – podle Wikipedie – zákaz výroby, distribuce a prodeje alkoholických nápojů. V ČR byl vyhlášen pouze zákaz prodeje. Je otázkou, zda takové opatření sníží riziko otravy (zejména pro závislé, kteří budou hledat cestu, jak zákaz obejít), nejspíše však usnadní vyšetřování a nalezení problematického dodavatele. 2) Prohibice coby zákaz alkoholických nápojů – tzn.
- July 2, 2012 2 akce, 2 nedotažené přednášky 1) Ve středu jsem byl na Letní škole KISKu jako lektor. Nejdřív musím poznamenat, že jsem nekritický fanoušek KISKu – mají zajímavý mezioborový studijní program s přesahem, propojený přes skutečně zajímavé bloky expertů s praxí, kde když vypíšou týdenní letní školu na konci zkouškového, přihlásí se 150 lidí. Na naší katedře je problém uspořádat jednodenní výjezd za město v průběhu semestru. Na místě jsem měl jednu ze tří přednášek – vedle Honzy Řezáče a Martina Kopty.
- June 3, 2012 Nečekaný výlet na UXcamp Europe Po pár týdnech chystání se na eDemocracy weekend v Hradci Králové, kde jsem ještě nebyl, jsem dostal možnost vyjet kousek dál – na UXcamp Europe do Berlína. A protože byla mezi Pardubicemi a Hradcem výluka, tak jsem jel do Berlína. (Musím říct, že to bylo těžké rozhodování – ale když mi Jitka připomněla, jak mi bylo smutno, když jsem 3. dubna kvůli finanční rozvaze odignoroval přihlašování, tak jsem se nakonec přiklonil k delší cestě.
- May 21, 2012 Šest let zkušeností s výběrem řady na nádraží: koncentrát Aneb to nejdůležitější pro každého dojíždějícího prváka v pátek odpoledne. Jak si vybrat správnou řadu u pokladny s jízdenkami? Když přijdete na nádraží (v tomto případě na brněnské, ale obdobně to asi platí i jinde), uvidíte následující situaci: Dvě obrovské řady a jedna kratší na boku místnosti. Kterou si vybrat? Amatér zvolí tu nejkratší. Jaký faktor mu zůstává skryt? Ano! Jsou to počty pokladen na opačném konci řady, než kam si právě stoupnul.
- May 19, 2012 Kalendář pro mírný podnebný pás severní zemské polokoule
- March 7, 2012 Podobné recenze nikdy nepochopím Engadget dneska recenzoval ultrabook Dell XPS 13. Když došlo na trackpad, moc ho nechválili: „After using the keyboard for a few days we found ourselves neither loving nor hating it, but we did lean toward the latter when it came to the clickable trackpad. It too has a soft-touch feel to it, which makes it a bit sticky as you try to gesture. We could live with that if it were responsive enough.
- March 5, 2012 Největší deficit Týdne neklidu Studenti bojují proti politizaci vysokých škol a proti politizaci protestů proti reformě. Co to vlastně ta politizace je? Špatně chápaná politizace je odvozená od osoby politika. A od běžného českého politika by si pes kůrku nevzal. Účast politiků kdekoli je špatná, protože jsou zlí a zákeřní. Politizace však není podřízení se politikům. Politizace souvisí s politikou, nikoli s lidmi „v oboru“. Právě nedostatek politiky je největším deficitem Týdne neklidu, ale zároveň je v tomto ohledu velkou nadějí.
- February 28, 2012 Zbytečné vzdělání (feat. Nietzsche) Moderní, hlučná, čas vyprazdňující, na sebe pyšná, hloupě pyšná pracovitost víc než vše ostatní vychovává a připravuje právě k nevzdělanosti. Mezi těmi, kdo teď žijí stranou vysokoškolského vzdělávání, nacházím lidi všemožného druhu a původu „volnomyšlenkářského“, především však většinu takových, jimž pracovitost, z pokolení na pokolení, rozkládala „akademické“ instinkty: takže už vůbec nevědí, k čemu jsou nejrůznější obory vzdělání dobré, a pouze registrují s jakýmsi tupým údivem jejich přítomnost ve světě. Cítí se sdostatek zaneprázdněni, tito dobří lidé, ať už svými obchody, ať už svými zábavami, nemluvě vůbec o „vlasti“ a novinách a „rodinných povinnostech“: zdá se, že pro chápání vzdělání nemají vůbec čas, zvláště když jim navíc zůstává nejasné, zda přitom jde o další obchod nebo další zábavu – neboť není možné, říkají si, aby člověk chodil do školy jen proto, aby si kazil dobrou náladu.
- February 16, 2012 Je dobré platit za studium na veřejné vysoké škole? Nedaří se mi přesně vymezit pozice obhájců školného ani těch, kteří ho bezpodmínečně odmítají. Sám spíše školné odmítám, ale některé námitky mě občas zaskočí. Rád bych našel všechny argumenty, setřídil je, našel jejich obsah – příčinné mechanismy ve tvaru: školné — x (— y ...) — požadovaný cíl Fáze 1 A nejen, že bych to rád udělal, ale já to už rád dělám. Nějakou dobu se na Facebooku ptám po jednotlivých argumentech a jejich podkladech.
- February 13, 2012 Tiskové motivy pro Týden neklidu V rámci iniciativy Za svobodné vysoké školy jsem vyrobil pár motivů k tisku (na trika, samolepky, plakáty). Vše dávám ven jako creative commons, takže sdílejte, remixujte a rozvíjejte nápady dle libosti. Autora prosím uvádějte při editacích nebo repostu formou odkazu na tuto stránku - pomůže mi to s nacházením zajímavých reakcí, které se pak mohou snadno dostat na trika a jiné tiskoviny. Při případném tisku autora samozřejmě uvádět nemusíte :-)
- February 5, 2012 Jaký byl třetí vsetínský barcamp? Krátká odpověď: velice fajn. Namísto řešení konkrétních technologií přednášející mluvili spíše o nadčasovějších záležitostech. Tím ale nechci říct, že jsou tutoriálovité přednášky nevhodné – na záznam Vítkovy přednášky o Seleniu se velice těším. Jaké byly přednášky? Začal jsem prodejem knižního bestselleru s @nofreeusernames. Olga se dobře poslouchá a má pěkné slajdy (tady musím s vlastním překvapením odbočit a nadšeně vykřiknout: skoro všechny slajdy na barcampu byly skvělé!) a case study o prodeji detektivek norského autora Jo Nesbø byla proložená spoustou příkladů.
- August 30, 2011 Řešte rutinní úkoly jen jednou Nedávno jsem někde narazil na jednu ze základních myšlenek GTD – řešit úkoly jednou. Ale nikoli v tom významu, že děláte určité činnosti jednou denně (lepší je řešit je "tak akorát" často), ale že každou věc, kterou načnete, taky dokončíte. Reálným příkladem může být to, že když si půjdu přečíst mejly, rovnou na ně odepíšu. Pokud vím, že nemám čas odepsat, nepůjdu si je ani přečíst. Přirozeně se tím vytvoří i rytmus, ve kterém se chodím dívat do schránky.
- July 21, 2011 Jak se povedl 1. politologický barcamp? V posledních letech se v Česku a na Slovensku objevilo několik barcampů (součást širšího fenoménu tzv. „ne-konferencí“) zaměřených na IT, webové technologie a startupy. Díky tomu, že mě zajímají jak web a média, tak politologie, napadlo mě přenést tento formát mezi politology. 4. června 2011 se tak konal první non-IT barcamp v ČR. Rád bych předal co nejvíce informací o organizaci podobné akce dál, tak bude tento článek trochu delší – ale po dočtení doufám budete trochu blíž k tomu, abyste uspořádali vlastní barcamp, nebo se alespoň nějakého zúčastnili.
- December 29, 2010 Jak používáte tichý režim na mobilu? Kdysi dávno jsem přešel z Nokie 3200 3210 na 3300 3310 kvůli tomu, že měla vibrace - jinak byla o dost ošklivější a ani ta tlačítka už nebyla to pravé ořechové. Během dlouhých školních hodin přišlo vyrušení vhod. Až před nějakou dobou jsem na své mezitím 6300 vibrace vypnul, protože mě rušily - při čemkoli, co jsem právě dělal, když byl telefon v tichém režimu. Je pro vás tichý režim způsobem, jak nerušit ostatní okolo, nebo ho používáte pro vytvoření vlastního klidu na práci?
- December 4, 2010 Jak moje babička posílá fotky e-mailem Babička zapne foťák a zapojí ho přes miniUSB do předního portu počítače. Chvíli počká – počítač zdánlivě nic nedělá – ale pak vyskočí Průvodce importem fotografií. Několikrát klikne na “Další” (texty v oknem jsou dlouhé a velmi malým písmem), poté se průvodce zeptá, do jaké “Skupiny fotografií” tyto fotky patří a do jaké složky mají být uloženy. Obě položky už jsou předvyplněné od minula, proto přepíše aspoň tu první. (Hypoteticky třeba “Dovolená”.
- December 3, 2010 UX pošušňáníčko<br> – Reeder for Mac Nový Reeder for Mac (draft 2) umožňuje zobrazovat počet nových článků nejen jako klasickou červenou badge na ikonce (která je rušivá a při práci odvádí pozornost - takže je nutné aplikaci vypínat), ale také jako nenápadné číslo přímo na ikoně. Stačí přejet po Docku, aby se zvětšila ikona Reederu, a číslo je dobře čitelné. Pokud nechci, číslo tam pořád je, ale je prakticky neviditelné - takže neruší (aplikaci tedy nemusím vypínat (aby nerušila), ale ani otevírat (pro zjištění novinek)).
- November 11, 2010 Jak si plánujete učení? Na svou první PPPS jsem si minulý týden připravil prezentaci, ale většina podstatného byla vyřčena – a tím ostatním bych zbytečně stahoval diskusi jiným směrem, tak jsem ze své introverze nakonec nevystoupil ;-) A když mám tu možnost, rád bych se zeptal: Jak si plánujete učení? Při studiu jsem zjistil, že výzkum je oproti normální práci hrozný v tom, že nevíte, kdy přijde cíl. Resp. plánování je ještě méně spolehlivé. Zjistíte to, co potřebujete?
- September 28, 2010 Webexpo 2010 — datová stopa Letošní Webexpo bylo lepší než loňské. Pojďme na to mrknout. @endlife Tak jdu do toho, za pokus to stojí, že ano. Dostane mě tohle video na #webexpo? https://bit.ly/cHjRsB Podařilo se a stálo to za to. Do Prahy jsem přijel už ve čtvrtek a warm-up párty byla fajn. Jan M. Checkin History 5:47 PM Metro =A= Můstek (Subway) 6:43 PM Le Marc (Snacks) Mínus byly akorát cedule před vchodem (kterým jsem se v průběhu večera smál, že jsou nízko pověšené, a pak to do jedné napálil) a nealko, které bylo krutopřísně oceněno.
- September 16, 2010 rangeFloater — vertikální plavec Během tvorbu webu pro časopis studentů mé fakulty (brzy bude online na adrese casopishalas.cz) mě napadlo použít pohyblivý blok s obsahem, který vyplní prázdné místo v kontextovém sloupci vedle textu článku. Obsahem bloku mohou být související články, novinky z twitter feedu nebo inzerce (důležité je, že blok je na obrazovce tehdy, kdy čtenář po dočtení článku volí další postup, zároveň však nenarušuje hlavní obsah stránky). V tomto článku se soustředím výhradně na technickou stránku věci.
- October 22, 2009 Kampaň při volbách do Akademického senátu FSS Právě skončily volby do Akademického senátu FSS, kde jsem skončil na "bramborovém" 6. místě z pěti "výherních" :) (stávám se tedy oficiálním prvním náhradníkem), ale naše volební koalice Upřímní Šmoulové obsadila čtyři z prvních šesti míst, což je hodně pěkný výsledek. Do jaké míry je to zásluhou kampaně a nakolik je to o známostech, to teď nedokážu odhadnout. Nicméně z kampaně mám nějaká data, tak proč se o ně nepodělit, třeba se to někomu někdy bude hodit :)
- October 19, 2009 WebExpo stručně a nechronologicky Pokud vám WebExpo nic neříká, klidně tento spot přeskočte. + [nadšení] Základní páteční poznatek – když jdu někam, kde mě to zajímá, tak už předem všechno vím, takže bych měl chodit tam, kde mě to vůbec nezajímá – se v dalších dnech úplně nepotvrdil. Politický marketing v soc. sítích (Pavel Hacker) byl hodně zajímavý. Na Davidovu přednášku o RIA on Nette jsem málem nešel – to přece znám, žáno – ale nakonec se ukázalo, že dopoledne doladil spoustu nové funkčnosti :) Fajn byla Informační architektura webu od Emila Hampejsa, kde jsem zjistil, že asi chci být informačním architektem :-) Vtipný byl i páteční blok s Molly E.
- October 1, 2009 Inteligence a sociální sítě Právě jsem si na Lupě přečetl článek o elektronických vizitkách. Mimo to, že je tento článek krátký a profilově mi k Lupě moc nesedí (i přes její občasné publicistické úlety), mi přijde naprosto scestná následující úvaha: Abyste se s druhým člověkem na Internetu zkontaktovali "na úrovni doby", musíte se "skamarádit“, začít se "followovat" nebo navázat spojení (connection) na mnoha sociálních sítích, jejichž počty můžou jít u některých z nás až do desítek.
- August 27, 2009 Strategie zaměstnanosti Ještě jedno krátké ohlédnutí za mou epochální cestou do Prahy (ano, pro vesničanobrňáka je to opravdu zážitek!). Zaujaly mě záchodky na nádražích, jak na Hlaváku, tak na Florenci; a to nejen cenou. Ač totiž u vchodu stojí superspeciální automaty, které vydávají slevněnky na bagety, otáčí turniketem apod., jsou doplněny i o tradiční paní (jejíž pozice bývá na UP inzerována jako „Hledáme osobu pro obsluhu vstupu na WC. Požadavkem je především dobrá práce s mimikou obličeje.
- August 3, 2009 Černohumorná realita [Mířeno na filmo/mediálněmilovné publikum.] Někdy je smysl skutečnosti pro blbé vtípky vskutku nepřiměřený... (Objeveno v loňských Filmových listech při uklízení stohů čerstvého nepořádku dovezeného z letošní LFŠ. Potřeboval jsem se trochu uklidnit jejich grafickou úpravou.)
- August 3, 2009 LFŠ09 staticky/statisticky 10 dní, 30 projekcí, z toho 8 s živou hudbou, 3 divadla, 4 koncerty, 4 noci v Míru, hromada známých a 35 hodin spánku. Fotky níže. Outliers (In statistics, an outlier is an observation that is numerically distant from the rest of the data. [Wikipedia]) nejstrhujícnější živohudební: Metropolis+MidiLidi; nejdepresivnější: tříhodinová Betty Blue v 11 večer posledního dne; nejlegračnější: Růžový panter (Husa na provázku); nejkrutější (bez przesady!
- May 28, 2009 Co není zakázáno, je povoleno. (foto) (Brno, Husova, duben 2009)
- May 10, 2009 Krevetová polévka à la Jeníček Nedávno jsem se konečně stal mužem. Ne, nechci zde mluvit o nákupu sady nářadí Ikea Fixa, ale o mém krásném novém mixéru. Mixér je takový revolučně zmutovaný švýcarský nůž. A mixér je to správné nářadí pro přípravu spousty zásadních jídel – zejména tedy krevetové polévky. Krémovou krevetovou polévku jsem v životě zkusil jednou (shodou náhod zrovna v Ikei) a učarovala mi. Výsledek mého snažení je drobně odlišný (žádný pěkný recept jsem nenašel), ale to není na závadu - však experimentování se meze nekladou.
- May 9, 2009 Normativita sociální komplexity „Myslíte, že existuje nenormativní věda?“ „Někteří vyučující na katedře se snaží před prváky předstírat, že ano.“ (Útržek z konverzace z nedávného semináře. Dlouho mi trvalo, než mě napadlo to strčit sem. Ano, ten titulek má jediný účel – měl odradit ty, kteří to tu číst nechtěli. Že jste nechtěli a dočetli až sem? Pak nemám slov.)
- May 4, 2009 Omezení filmového média velikostí plátna a případnou oční vadou diváka Představme si typickou jednoduchou životní situaci ilustrující běžné životní situace každého z nás. On hledá Ji, v poušti. Ona hledá Jeho, také v poušti. Vychází ze dvou různých míst, od sebe dostatečně vzdálených, abychom s oběma aktéry mohli soucítit. Bohužel, minou se cca o 57 kilometrů a oba umřou žízní mezi dunami světlého písku. Jak filmové médium zachytí takovou scénu v její osudové velkoleposti? Ponechme stranou ilustraci dějového pozadí, které vede k této scéně, a soustřeďme se na scénu samotnou.
- March 14, 2009 Tvůrčí krize Jednou tu byl Příběh, byl uvnitř. Posedával v rohu sevřeném dvěma bílými stěnami. Občas vstal a ošahával mříže v oknech, prohlížel si převalující se mlhu v údolí i nad údolím. Nepotřeboval jíst, tak byl věčně opilý – na prázdný žaludek stačí málo. Po ránu jej bolívala hlava. A takhle to šlo dál, dokud Příběh neumřel – bez známého důvodu. Možných důvodů bylo příliš mnoho, proto se ani známý detektiv Hadr nepokusil přemluvit šéfa, aby zahájil vyšetřování.
- March 4, 2009 Facebook je fajn Kvůli Facebooku ztrácím přátele. Facebook mi krade čas. Facebook znásilnil stařenku. Facebook pobodal mladou dvojici v tramvaji. Evropská unie řekla slovo "Facebook". Jen výběr z titulků posledních týdnů – co mě ale překvapuje, většina textů je negativních. I na samotném Facebooku existují skupinky lidí, kteří organizují "Day without Facebook", kdy se nejspíš dívají ven z neumytých oken svého bytu a čekají až půjdou spát. Osobně můžu říct, že Facebook mi přináší docela dost informací, které považuji za užitečné.
- March 1, 2009 Zasmažené brambory Před týdnem jsem se přizpůsobil stepním podmínkám privátu, kde bydlím již druhým půlrokem a vynalezl beztroubovou obdobu zapečených brambor. Zasmažené brambory. Namísto citlivého pokládání jednotlivých dobrot do zapékacího něčeho vše brutálně smíchám na pánvi (že by to bylo ovlivněno mou oblibou pseudo-asijské kuchyně?). Ale pojďme se podívat blíže na tvorbu tohoto pokrmu, jehož vysoký charakter jsem dnes utvrdil zcela zásadním apgrejdem ve stylu "co dům dal". Nuže, brambory nakrájím na malé kousky a dám vařit do vody se solí.
- January 31, 2009 Předčasná optimalizace Nebudu teď mluvit o programování. Předčasná optimalizace je jeden z nejhorších prohřešků programátora. Jde o upřednostnění výkonu před logickým návrhem aplikace (programu). Ve výsledku je pak většinou špatně navrženou aplikaci obtížnější optimalizovat pro vyšší výkon, vše je složitější a nepřehlednější. V patnácti jsem začal vytvářet webové stránky, za pár měsíců jsem měl několik obstojných běžících aplikací a webů. V sedmnácti, jsem vytvořil první komerční projekt, jako platbu jsem dostal dvě zelené složky na papíry a 2500 bílých kancelářských papírů A4, pak už jsem fungoval na dohodu.
- January 25, 2009 Jak vydržet III. - Evernote Evernote je jeden z programů, které umožňují organizovat poznámky a citace. Přešel jsem na něj z Google Notebooku, který funguje velice podobně. Umožňuje vytvářet poznámky a značit si jejich zdroj, tagovat je, pokud je zdrojem webová stránka, automaticky si do zdroje poznamená přesnou adresu. Typické použití je při přípravě seminárky či jiné zdrojované práce, kdy si můžu přehledně zorganizovat citace nejrůznějších zdrojů a následně je můžu procházet a prohledávat (úžasné třeba když čerpáte z desítek zápisů zastupitelstva obce dostupných na internetu).
- January 24, 2009 Jak vydržet II. - Rememberthemilk.com Disclaimer: tento článek nenabízí žádné rady ohledně toho, jakým způsobem si můžete uspořádat čas, abyste byli spokojenější se svým životem ;-) Popisuje jen nástroj a jeho rozšíření, který může některým z těchto způsobů napomáhat. Rady ohledně time managementu určitě najdete na Googlu :) Služba Rememberthemilk.com (RTM) slouží k vytváření a organizování úkolů a seznamů úkolů. Úkoly je možné organizovat do jednotlivých seznamů, tagovat, datovat, nastavovat přibližnou dobu, kterou asi zabere jejich splnění, přiřazovat jim místo, nechávat je opakovat se, popisovat, sdílet, opoznámkovávat, připojovat k nim webové adresy, označovat za kompletní, zobrazovat v různých přehledech, třídit, vyhledávat a… odkládat.
- January 24, 2009 Jak vydržet I. (výsledek nezaručen) Vždy, když se rozhodnu, že se pokusím trochu lépe si zorganizovat život, přepadne mě na nějakou dobu něco, čemu říkám "organizační fetišismus". Tj. posedlost nástroji, které by mi měly pomáhat v tom, abych zvládal být organizovaný. Několikrát to zcela zahubilo mou snahu - snaha o organizování sebe sama mi zabrala víc času, než kolik jsem trávil těmi organizovanými činnostmi. Tentokrát jsem se tomu pokusil vyhnout - na začátku ledna jsem si vyhradil pár hodin na to, abych omrknul, s čím dělám, jestli to má cenu a případně jak to poladit, aby to fungovalo líp.
- January 17, 2009 Odpolední slunce za oknem
- January 10, 2009 Zesilovač ticha Pokud se zrovna učíte na zkoušky a na kolejích nebo privátu se kolem vás radují ostatní tak nadšeně, že se nemůžete soustředit, doporučuji vyzkoušet generátor Brownova (resp. červeného) šumu. Nehodí se k delšímu provozu a určitě taky ne v příliš hlučném prostředí, předpokládám, že po určité době či jisté míře hlasitosti to může být pro uši nepříjemné. Ale pro přechodné zatlumení zvuků na pozadí, které strhují vaši pozornost jako je rozhovor, je to docela zajímavá věc.
- December 10, 2008 Americký styl výuky "Když si student u nás půjčuje knížku v knihovně, přinese ji domů a celou přečte. Americký student proskenuje obsah, přečte si to podstatné pro úkol, který zrovna zpracovává a českému přístupu by se leda smál." – "Zpočátku, když jsme zaváděli na FSS kreditový systém, byli lidé na Filosofické fakultě naprosto vyděšení z toho, že by student zkoumal třeba novověk dřív, než si nadrtí Velkou Moravu." – "Nepracujeme se žádnými skripty, naši studenti si vše přečtou v přesném znění ve vědeckých časopisech a publikacích.
- November 27, 2008 O děkování Děkuju často. Mé poděkování je výrazem vděčnosti, za cokoli. Výrazem toho, že jsem si všiml, že mi někdo chtěl pomoci - ať už byl průběh a výsledek dané pomoci jakýkoli. Rád poděkuju, když mi někdo uvaří oběd, uvolní průchod v přeplněné šalině, přinese inspiraci při řešení nějakého problému nebo se pokusí porozumět tomu, co chci či říkám. Mé poděkování není směnitelné, není zanesitelné na stupnici. Nevyjadřuje míru mé vděčnosti. Každé "
- September 9, 2008 Jak nahrávat videopodcast z více míst? V rámci projektu FSSpodcast uvažujeme vzhledem k zahraniční stáži mého kolegy o nahrávání videopodcastu ze dvou různých míst. Nic podobného jsem zatím neviděl (ale já toho ještě neviděl, že), takže možná to bude pěkný experiment v tom, co se dá zvládnout s běžně dostupnou technikou. Máte s něčím podobným někdo zkušenosti? Na jedné straně nahrávání bude Windows notebook s webkamerou (nejspíš Fujitsu-Siemens) a mikrofonem, na druhé straně Mac iBook s mikrofonem a videem nahrávaným přes foťák.
- September 5, 2008 Ilustrační foto Jsem divný, když mi přijde ilustrační foto mrtvého králíka zajíce u silnice jako poněkud přehnané (screenshot, raději jen jako odkaz)? Navíc ještě nastavený jako článek se zajímavou fotografií na titulce. Nevím, jak vypadá ochrana osobnosti divokého zvířete (ano, zkoušel jsem googlit; ne, ne moc), ale je mi to nepříjemné.
- September 4, 2008 Broušení, šroubky a software Mezi slušným množstvím práce, kterou jsem dneska zvládl (snad poprvé za dva měsíce můžu být opravdu pyšný) jsme si s Kaoruem zvládli vyměnit jednu zajímavou diskusi. Po delší době jsem se nechal strhnout k argumentaci v problematice softwaru - hodně věcí jsme zanedbali, zkreslili atp., ale i tak mi to přijde zajímavé ke zveřejnění (nebo minimálně k neponechání pouze v historii icq klienta). V rámci našeho broušení kritického uvažování a argumentace jsme samozřejmě příliš neuvažovali v přesných technických šroubkoidních termínech (ano, znám i vruty a chápu jak se liší od šroubků atp.
- September 3, 2008 Google Chrome = opravdové Safari pro Windows a něco navíc Předem se omlouvám za další článek o Google Chrome, ale nemůžu si odpustit pár slov. Pár slov nadšení (ne, nechci se vyjadřovat k důsledkům tohoto kroku pro Microsoft). Jakkoli je Google v pozici, kdy může být docela nebezpečný (jak se bojí například Suchosch) a navíc dělá nepěkné věci (řekl bych softwarově neetické), jak popisuje Dan Dočekal, tak ta určitá původní esence googlovitosti se v Chrome objevuje a moc se mi to líbí.
- September 3, 2008 Jak přistoupit k localhostu Mac OS X z virtuálního stroje Poslední měsíce jsem moc nevyvíjel, takže mi nevadilo, že když jsem občas potřeboval něco otestovat v Internet Exploreru 6/7 v Parallels, musel jsem nahrát aplikaci na web a tam ji otestovat z virtualizovaných Windows. Ale dneska jsem konečně hledal a našel přímý přístup k localhostu z virtuální mašiny – a je to velmi jednoduché - pro virtuální stroj je hostitel vlastně jen další počítač na lokální síti. Stačí povolit patřičné porty (Leopard defaultně pouští všechno, pokud máte jiné nastavení, tak je třeba povolit je v nastavení firewallu) a pak mrknout, přes jakou IP je váš počítač dostupný jiným strojům.
- September 2, 2008 Nette či neNette? (Disclaimer: Nevím nakolik mne ještě čtou lidé, kteří rozumí alespoň jednomu nečeskému názvu v následujícím textu - píšu tedy spíše pro sebe a náhodné návštěvníky.) Popáté stojím před stavbou vlastního frameworku. Při předchozích pokusem jsem v této situaci příliš neuvažoval o použití frameworku třetí strany, tentokrát spíše opačně - do poslední chvíle jsem výrazně preferoval volbu "nevlastního" kusu kódu, který mi ušetří čas a nervy. Nejprve jsem zvažoval užití Zend Frameworku, je pěkný, zvládá hodně věcí.
- August 14, 2008 Tajemství Rád čtu poezii, rád zkoumám, co je v pozadí. Rád vidím, co básni (nebo obrazu, hudební skladbě, filmu) předcházelo, dílo pak získá nové rozměry. Ale stejně tak mám velice rád ten první dojem. Když čtu sbírku, dívám se na film - a nevím nic, nebo jen málo o pozadí tvorby tohoto díla - mám rád ten dojem, kdy něčemu rozumím, něčemu ne. Nechci u všech věcí znát přesné motivy, které vedly ke vzniku básně.
- August 4, 2008 LFŠ 08 Filmovka 08 je za mnou, jsem spokojený. Kromě dvou vědomě promítaných konin jsem neviděl špatný film, kromě jedné ultrapřehypované projekce (druhá projekce Absurdistánu od Veita Helmera, jehož Tuvalu se mi moc líbilo) jsem se dostal do všech sálů (snad jen na Karamazovy jsem čekal ve frontě), koncerty (jak samostatné, tak k němému filmu) byly skvělé a až na krátké momenty jsem neměl chuť nikoho z naší výpravy zabít. Prostě fajn.
- July 18, 2008 Audiopodcasty Při vykonávání činnosti, jako je sbírání rybízu, je příjemné pustit si mluvené slovo. Neruší mě hluk okolí, nikdo na mě nemluví, nemusím nijak reagovat a vnímat mluvené slovo stíhám. V posledních dnech jsem poslouchal hlavně Odvážné palce - pořad Radia 1, který je s malým zpožděním zrcadlený jako podcast. František Fuka a Tomáš Baldýnský diskutují o filmech (nu, poslední dobou spíše jen František + hosté) a mimo informační hodnoty je to díky jiskřivé interakci moderátorů i příjemné na poslech.
- June 18, 2008 Deziluze Pořád se učím. Nemyslím teď, že sedím nad učením, ale že pořád nacházím ve svém životě další tmavé kouty. A poslední týdny jsou ty kouty pořád temnější, a další se objevují tam, kde jsem myslel, že už snad ani nejsou. Nacházím asi sám sebe. Ještě mi zbývá nějakých 10 let, než se moje osobnost nějak pořádně dotvaruje, aby se už pak měnila o něco pomaleji (aspoň pokud Ivo Lukačovič nekecal na své přednášce o sobě).
- May 29, 2008 Proč nekupovat iPod nebo Apple počítač Pár lidí se mě ptalo, jestli teda jako má cenu si kupovat ty drahé počítače s jablkem a iPody, tak tu sesumíruju pár věcí, proč/kdy je nekupovat. Určitě nevyjmenuju všechno, tak případně doplňte do komentářů další výstrahy a upřesňující komentáře :) (Snad sem někdy zabloudí nějaká relevantní osoba přes google ;-)) Kdy/proč říci ne Apple počítači? Když trvale potřebujete pracovat s aplikací pod Windows. Ano, je tu možnost (a pohodlná) jak pracovat ve virtuálním systému, ale hlavní výhoda Macu - operační systém - tím padá.
- May 25, 2008 Obrázky dneška Chce se mi spát a musím se moc učit, ale chci si něco nechat, tak tu mám nějaké ty fotky :) Proflákl jsem muzejní noc, bo jsem si neprozřetelně zabookoval promítání Indyho ve Špalíčku. Indy se mi vcelku líbil, ale filmovou událostí týdne zůstávají čtvrteční Karamazovi, kteří byli... skvělí. Proflákl jsem taky páteční ohňostroj, který jsem chtěl fotit. Ani tu u nás nebyl slyšet. A to jsem jenom bušil do počítače seminárku.
- May 19, 2008 Červinkova Rok jsem bydlel v Komárově na kolejích a skoro denně jezdil šalinou dvanáctkou do školy. Na displeji z červených LEDek se střídal název následující zastávky s názvem konečné: Červinkova. Nikdy jsem na tuto opačnou konečnou nedojel, přemýšlel jsem, jak to tam asi vypadá. Smyčka v přírodě, mezi paneláky, nebo opuštěná v ďolíku jako ve Starém lískovci. Červinkova, to zní, jako místo, kde by mohly být jabloňové sady. Zrovna teď pomalu odkvétající s dopomocí dešťových kapek.
- May 14, 2008 Rádio na fakultě Včera jsem se byl chvilku podívat na další infoschůzce ohledně nového internetového rádia, které by měli vytvářet brněnští studenti (obecně) se základnou na FSS. Cílová skupina rádia by neměla být omezená na studenty, ale mělo by to být alternativně postavené rádio pro kohokoli. Prozatím by mělo jít o malé internetové rádio s možností postupné profesionalizace s tím, jak budou přibývat zkušenosti redaktorů, technické vybavení a reklamní čas :) Propagace byla zdařilá, již v den konání akce se na několika místech FSS objevily plakáty a pět hodin před konáním schůzky přišel asi pěti lidem a redakci Halasu informační e-mail (a dva lidé se okamžitě omluvili).
- April 10, 2008 Prnulautěné výrnulabky Ranní chvilka typografie.
- April 4, 2008 Opera mini & postřehy V posledních pár dnech mě zaujaly dvě věci na Opeře mini. DL/UL v nové betě Nejdřív nová betaverze 4.1, která jako novou feature uvádí možnost uploadu a stahování dat. Zajímalo by mě, jakým způsobem je to řešeno. Pokud totiž data poběží přes server Opery, tak to může přinést komplikace operátorům, kteří poskytují tarifní zvýhodnění jako například T-Mobilovský Web'n'Walk, který umožňuje neomezený traffic (a sází na to, že s Operou mini je obtížné udělat výraznější traffic).
- May 28, 2007 Čajoměřič se představuje :) (aktualizováno) Aktualizováno – vyměnil jsem upozorňovací zvuk (je mnohem pěknější) a doladil pár drobností (mj. poslední nastavený/vybraný čas zůstává nastavený i po restartu Opery). Stahujte na Opeřích stránkách. Před dvěma týdny mě nadchl kahiho pěkný drobný prográmek Čajoměřič, který odpočítává čas po který louhujete čaj. Jelikož po ránu často vykonávám tento algoritmus: zaklapnout budík postavit vodu na čaj umýt se a převléct se zalít čaj v hrnečku rychle omrknout novinky na webu oh, “rychle” není “30 minut”!
- May 3, 2007 Pandořina skříňka se zavírá Tak nám zabili Pandoru, paní Müllerová. Nejspíš plus mínus někdy teď, vzhledem k časovému posunu, Pandora.com, příjemná služba nabízející poslech hudby podobné vaší oblíbené hudbě, začne blokovat přístupy z IP adres mimo USA. Smutné.
- March 15, 2007 Morální základy politiky Posledních pár dní je zase pěkně, neprší a svítí sluníčko, dneska jsem konečně jednou ani nebral bundu (pár dní jsem ji nosil v ruce, kdyby náhodou). Koupil jsem si nové kalhoty (ve Vaňkovce jedny ze čtyř v mé velikosti) a knížku Morální základy politiky. Jelikož teď chodím s fotobrašnou a ještě jsem uspokojivě nevyřešil problém přepravy dokumentů (většinou není třeba, ale občas si koupím noviny nebo vezmu knížku) a venku je pěkně, tak nosím knížku s sebou – v ruce.
- August 14, 2006 Pravidelně! Tak. Této doméně přibyla další subdoména a tou je max-width.jan-martinek.com. Tam najdete (pokud budete chtít kliknout) pár mých stripů (strip = proužek, takový ten garfieldovský formát komiksu) převážně navázaných na webdesign – takže to asi často nebude pro lidi "z venku" moc srozumitelné (díky mé angličtině možná ani těm "zevnitř", ale to až v dalším odstavci). A budou pravidelně přibývat každé úterý. Píšu v angličtině a to hned ze dvou důvodů.
- August 5, 2005 31. lfš '05 section { text-align: center; } section p { text-align: left; } Tak, a je vymalováno. Aby se mi tu zase chvíli líbilo a měl chuť sem psát. Neboť jest tomu dlouhý čas, kdy poslední blogposť tuhle naskočil. A dneska bylo krásně & mravenečci hnusní zase vylezli ze svých úkrytů, protože proč? Protože sluníčko zase vylezlo! Mráčci utekli, oblůžka se obložila & nebýt už venku, tak bych snad i vyšel z domu!
- February 26, 2005 GeoURL je zpátky Jelikož jsem si nechal na stránkách viset ikonku GeoURL (a to jsem nedávno přemýšlel, že ji už umáznu), tak jsem dneska zaznamenal její přebarvení ze zelené na modrou barvu. Což znamená jediné, GeoURL žije! :) GeoURL je služba, kde zaregistrujete přesné GPS souřadnice (rovnoběžka, poledník) svého domova a přiřadíte je ke svému webu. A můžete pak najít webové tvůrce, kteří sedí třeba v sousedním domě.. ..anebo také, když se znelíbíte USA (třeba prodej jaderných hlavic po internetu), tak vám můžou na hlavu hodit jadernou hlavici (nakoupenou od vás, v ideálním případě) a američtí daňoví poplatníci nebudou muset platit elitní komando, které by vás jinak muselo osobně hledat.
- February 17, 2005 V pátek večer, v sobotu ráno Tak jsem si přizpůsobil právědnes.cz, paní Müllerová. Není to sice událost světových dějin, ale když už jsem se rozhodl o tom psát, proč nezískat rozlet už v první větě. btw: znáte lepší způsob jak říct „personalisovat“ česky lépe než „přizpůsobit si“? Pokud jo, sem s ním, díky. A co to právědnes.cz vlastně je? (Pominu-li nepravděpodobnou možnost, že by se vám chtělo klikat na odkaz a také celkem pravděpodobnou možnost, že už to znáte (v tom případě přeskočte další odstavec.
- February 13, 2005 !include cokoliv Neděle třináctého ve znamení spousty čestvého, ale už i rozbředlého sněhu & tím pádem slušně těžké lopaty. Dnes blogpost pro stránkomejkry :). Před dlouhou dobou mi nějaký přátelský hacker (:)) na icq poradil, abych si opravil ve stránkách chybu. Chybou mělo být to, že se do stránek dají vkládat soubory z jiných serverů. Nepochopil jsem to - předpokládal jsem, že je míněno vkládání přes formulářové pole pro soubor, přišlo mi to jako nesmysl a za pár dní jsem na to zapomněl.
- February 11, 2005 Acidóza Acidóza, neboli přílišná kyselá reakce tělních tekutin, nastává, když je pH krve nižší než 7,35. Naopak, alkalóza, příliš zásaditá reakce, je spojená s pH nad 7,45. Tohle je dost úzký pruh & ne každý se v něm udrží. Proto, až zase někdo bude kyselý (a bude to třeba prezentovat jako kritický odstup od reality), nemějte mu to za zlé. Inspirace: Cukrovka Import komentářů ze starší verze webu .. | juneau | https://reality-show.
Další texty najdete v archivu starých zápisků a v Podvědomí.