Facebook je fajn
March 4, 2009
Kvůli Facebooku ztrácím přátele. Facebook mi krade čas. Facebook znásilnil stařenku. Facebook pobodal mladou dvojici v tramvaji. Evropská unie řekla slovo "Facebook". Jen výběr z titulků posledních týdnů – co mě ale překvapuje, většina textů je negativních. I na samotném Facebooku existují skupinky lidí, kteří organizují "Day without Facebook", kdy se nejspíš dívají ven z neumytých oken svého bytu a čekají až půjdou spát.
Osobně můžu říct, že Facebook mi přináší docela dost informací, které považuji za užitečné. Chodí mi pozvánky na akce (od přátel, kteří mě znají, a ze skupin, kde jsem registrovaný), vcelku příjemně funguje sdílení odkazů (opět cílené – od přátel, nikoli anonymní jako třebas na Diggu), ve skupinách se objevují zajímavé věci, efektivně funguje sdílení fotek, občas zaujme i nějaký status.
Když potřebuju, na jednom místě rychle zjistím kontakty i nějaké to aktuální info o přátelích. A vlastně taky vidím, které slečny jsou single, ale to jsem zatím nějak nevyužil ;–) (Ale je fakt, že tohle už je trochu za hranicí mého vnímání pojmu soukromí.)
Že vám to takto nefunguje? Osvědčily se mi dvě věci:
- Zachovávám význam slova friend, tedy přítel. Spousta lidí okolo píše o tom, že Facebook přináší nový význam slova friend, zafrendovat si můžu kohokoli, je to povrchní a internetové ani-už-ne-něco-jako-přátelství. Ale proč to dělat? Nechápu. (Ne, vážně - nechápu. Proč friendovat někoho naprosto cizího? (Zvlášť když většina zajímavých "cizích" lidí používá k tomuto účelu vhodnější Twitter.) Explicitněji to formuloval před pár týdny František Fuka ve článku No, I Am Not Your Facebook Friend.
Když si přidávám jen opravdové přátele, padá i významná část "ohrožování" soukromí - ve srovnání s takovými Spolužáky, Lidé.cz, blogy, twitty apod. je Facebook příjemně restriktivní. - Úplně dole na hlavním výpisu zpráv je odkaz Options for News Feed. Pokud mě nezajímá nějaký typ zpráv, vyškrtnu ho. Pokud někdo z mých přátel píše zprávy jako "Oběd byl dobrý. / Večeře byla hnusná. / Spí. / Nespí." apod., zařadím ho do seznamu lidí, u kterých chci vidět minimum zpráv. Pokud je mi naopak blízký ve spoustě věcí, které dělá, přidám si ho do seznamu zdůrazněných.
Neříkám, že je Facebook dokonalý. Ani že jsem našel nějakou velkou pravdu. Jen jsem si říkal, že je zvláštní, kolik se nadává na něco, co ti nadávající neustále používají. A pokud ho někteří používají nadměrně, není to problém Facebooku, ale jejich. Ale o prokrastinaci, vyhýbání se úkolů, závislostech a dalších radostech zase až někdy jindy.