Jan Martinek

#hashtagy a malá lekce z netikety

February 17, 2014

Shrnutí: Když už něco označíte hashtagem, udržte zbytek postu relevantní. Nikdy nevíte, kdo si to jakým způsobem vyfiltruje.

Před pár dny jsem bez většího přemýšlení hodil na Facebook následující update:

tesco-update.png

Na základě tohoto statusu někdo prohlídl na samotné dno mé osobnosti a napsal mi, že jsem idiot. Oznámení přišlo do složky „jiné“, takže chvíli trvalo, než jsem ho objevil.

Nebylo mi jasné proč a konverzace se příliš nestihla rozvinout, ale po chvíli mi došlo, že se update nejspíš objevil na nějaké stránce, která z facebooku tahá informace o těch, kdo na wikipedii přispěli pod hashtagem #keepitfree a ve výsledku z toho vznikla velmi nevhodná reklama.

O hashtazích jsem nikdy příliš nepřemýšlel — vždycky je jednoduché ho tam připlácnout. Ale občas je dobré ho tam i nepřiplácnout. Na twitteru je to jednoduché, ale když píšete blbiny na Facebook, snadno se to ztratí. Nikdy nevíte, kdo si o vás — jakkoli bezdůvodně — bude myslet, že jste bezcharakterní blbečci.

Přikládám (pro mě trochu smutnou) konverzaci, která končí poté, co si mě dotyčný zablokoval. Kdybyste někomu neznámému chtěli něco říct, buďte prosím shovívavější. Díky.

diskuse-wikipedie.png