Jaký byl třetí vsetínský barcamp?
February 5, 2012
Krátká odpověď: velice fajn. Namísto řešení konkrétních technologií přednášející mluvili spíše o nadčasovějších záležitostech. Tím ale nechci říct, že jsou tutoriálovité přednášky nevhodné – na záznam Vítkovy přednášky o Seleniu se velice těším.
Jaké byly přednášky?
Začal jsem prodejem knižního bestselleru s @nofreeusernames. Olga se dobře poslouchá a má pěkné slajdy (tady musím s vlastním překvapením odbočit a nadšeně vykřiknout: skoro všechny slajdy na barcampu byly skvělé!) a case study o prodeji detektivek norského autora Jo Nesbø byla proložená spoustou příkladů. Je fajn pozorovat, jak se někdo snaží svou práci dělat dobře.
@necodymiconer mě v následující přednášce potěšil tím, že zatím není potřeba řešit G+ a @ZitBrno předvedlo, že Brňáci neodpouštějí (s výstižnou fotografií z konce května 1945). @jantichy měl velice pěknou přednášku o tom, jak to má fungovat, když něco nefunguje – jako evangelizace některých aspektů UX to bylo výborné (navíc se díky přednášce má šanci uchytit nový mem "STOOD UP ALL NIGHT" podložený mou fotkou Davida Grudla :-)). Všem účastníkům, kterým se přednáška líbila, doporučuji knížku The Design of Everyday Things od Dona Normana. @MarekP předváděl interaktivní copywriting na testu, který pomáhá s rozhodnutím, jestli jít na jeho školení. Dobrý nápad a inspirace ke spoustě dalších možných užití javascriptu uvnitř copy.
Nejtěžší výběr dne pro mě bylo trio @pavel_sima (o kampani, které se účastnil v US), @vitekJezek (o testování aplikací v Seleniu) a @sibiranka (o reciprocitě v sociálních sítích). Nakonec jsem si vybral poslední jmenovanou a byl jsem tomu rád. Přednášku je možné ilustrovat tímto patnáctisekundovým videem. Nervozita plynoucí z plánované workshopoidní formy přednášky v kontrastu s přiděleným sálem (největším možným) trochu zkomplikovala rozjezd přednášky, ale i díky skvělému publiku se vše dalo do pořádku a byl to jeden z nejpříjemnějších zážitků dne. Takto má vypadat přednáška na barcampu. Přednáška se zabývala nemožností přepočítat každý společenský úkon (na příkladu sociálních sití) na čísla, jejím východiskem byla studie „Reciprocity Is Not Give and Take“, kterou doporučuji.
Dalším vrcholem dne pro mě bylo povídání o tom, jak @fDousek píše knihu „Hejno bez ptáků“. Asi mě nikdy neomrzí poslouchat kohokoli, kdo mluví o vlastní usilovné tvorbě čehokoli. Talk @lubos „Lži, manipulace a vaši klienti“, byl v emocionálním stínu předchozí přednášky, ale byl zábavný a přínosný – a to přesto, že se straním jakéhokoli „strategizování“ při komunikaci s klienty. Zakončení s Martinem Horským, který popisoval své čtyři roky v UK, bylo příjemně uvolněné.
Afterparty v pivovaru byla příjemná. Primárně mě potěšil větší prostor oproti loňsku, ale je pravda, že množství stolů a pohodlných židlí snižovalo sociální mobilitu. Prostor vhodný pro akci na stání bych asi na Vsetíně hledat nechtěl ;-) Závěrem musím ještě poděkovat @jezevci za odvoz domů a za spoustu tipů okolo Facebooku, které jsem odposlechl s Vítkem (a využiju při pořádání Politologického barcampu).
Díky celému organizačnímu týmu okolo @michalBerg. Jsem zvědavý, kam akci posunou příští rok. K příležitosti nešťastných událostí, které provázely konání letošního barcampu – tj. postupné přijímání smlouvy ACTA – natočili pěkný klip, jehož making of by byl přinejmenším stejně vtipný jako video samotné :-)
Na co se těším ze záznamu?
Matej Kvocera: Anonymita na internetu
Bára Buchtová: Internetové memy a jak je využít pro marketing
Svatopluk Bartík: Příčiny korupce a jak na ni
Adam Hazdra: Bez pardónu, aneb Proč by dobrý design služeb neměl být jen výhradou firem
Jenda Perla: České politické strany na Facebooku - nová data
Pavel Šíma: Political marketing American way
Vítek Ježek: Selenium - jak si ušetřit nejméně troje nervy a desetihodiny klidného spánku