Kdo by se neměl ozývat při řešení politického sporu
March 17, 2013
Konečně téměř definitivní seznam:
- Ten, kdo se dlouhodobě se zabývá daným problémem, zná jej do hloubky a tak si vytváří jednak emocionální pouto k různým částem problému a aktérům sporu a zároveň ztrácí nadhled.
- Ten, kdo si problém „prožil“. Tedy ten, jehož problém se týká a logicky tedy zastává názor, který se mu hodí a realitu si přibarvuje.
- Ten, kdo se tématem zabývá jen posledních několik měsíců, problém si „neprožil“, nezná dějinné souvislosti a nemůže chápat logiku jednání aktérů.
- Politik, protože se řídí ideologií a problém nechápe. Je instruován shora.
- Novinář, protože dostává výplatu od velkokapitalisty vydavatele. Je instruován shora. Navíc problému nerozumí.
- Odborník, protože odborník nesmí mít názor. Odborné podklady jsou nerelevantní, protože pokud jim někdo rozumí, je odborník a odborník nesmí mít názor.
- Akademik, protože žije ve slonovinové věži a skutečný svět nechápe. Nikdo mu nerozumí a pokud, tak jsou jeho názory divné.
A ještě seznam pro případy, kdy se řeší problém, který se dotýká zákoníku práce, daňových zákonů apod. Tehdy by se do sporu neměl vkládat:
- Podnikatel, protože je sobec a nechápe problémy obyčejných lidí.
- Zaměstnanec, protože je líný a svou zaměstnaneckou pozicí projevuje nezájem o práci.
- Státní zaměstnanec, protože nikdy nepochopil, o čem je život.
Všeobecně by se politických sporů neměli účastnit především lidé, protože nejsou schopní racionálně myslet a poznávat okolní realitu bez zprostředkování nedokonalými smysly a myšlenkovými procesy.