Jan Martinek

Poznámky z #nmi14

February 11, 2014

Pro mě nejzábavnější posun #nmi14 je od „jé, tolik lidí z twitteru v jedné místosti“ k „jé, tyhle děcka znám z instagramu“ (pozdravy @josefslerka).

Následují už jen stručné poznámky k jednotlivým přednáškám, na které jsem se byl mrknout. Symbolem jsou označeny přednášky, z nichž bude záznam.

Aaron Gibson/A fire starts in Alexandria — Zajímavá přednáška (poznamenaná nevýrazným přednesem) o síti Tor, která umožňuje anonymní přístup k internetovému obsahu. Není to obtížné — existuje Tor Browser Bundle, který obsahuje vše, co je potřeba. Pokud jste správní pravdoláskaři, můžete provozovat uzel sítě sami u sebe. Lajk.

obrazek-1.JPG

Dita Malečková/Podivné atraktory v hlavě — Přednáška začínající jako briefing v akčních filmech, kde lidé říkají "něco vědeckého", která mi ale někde v půlkce začala dávat smysl. Rozpoznávání vzorců v přirozeném světě a lidských výtvorech (a jejich percepci) a jejich srovnávání s matematicky či jinak konstruovanými teoretickými strukturami. Určitě stojí za další prozkoumání. Lajk.

Soňa Príborská/Život jako data — data jako životní styl — Základní přehled o tom, co znamená sběr dat, manuální i automatizovaný, výběr aktuálních či zajímavých aplikací + co z toho. Lajk.

Tereza Zadražilová/Chování dětí mladšího věku na internetu — Prezentace výzkumu, nejzajímavější slajd viz obrázek. Stojí za to slyšet (čím víc si vzpomínám sám na sebe, tím je komplikovanější to poslouchat). Lajk.

obrazek-2.JPG

Markéta Dolejšová/Posthumanistické tendence v performance art: interakce těla a kódu — Nostalgie pro čtenáře Živlu. Viz anotace: Posthumanistické tendence v performance art je diplomová práce pojednávající o vlivu technologií na formování vztahů v rámci globální sítě lidí, zvířat, strojů a dalších živých či neživých věcí. Na postupnou proměnu kulturních, antropologických nebo filosofických rozměrů této sítě nahlíží optikou uměleckého žánru performance art, a zároveň tedy navrhuje vhodnost prolínání uměleckého a "vědeckého" či akademického uvažování. Lajk.

She hasn't lost control. Yet. (A talk about posthumans.) #nmi14 #tees #techloveWillTearUsApart pic.twitter.com/5u3SylYCHR

— Jan Martinek (@endlife) February 8, 2014

Martina Čulíková/Geoprostorová revoluce: Location Based Services jako médium pro nové formy občanského aktivismu + Lutfia Drastilová/Využívání sociálních sítí na Blízkém východě se zaměřením na území Palestiny Dvě přednášky se zajímavými příklady z aktuálního dění. Lajk.

Ján Simkanič/Vlastní kniha snadno a rychle — Přednáška dobrá zejména trochu jiným přístupem (minimum času, neřešit vydavatele, hraní si s placením) a všelijakými čísly, která něco říkají, něco ne, ale na nic si nehrají. Lajk.

Luboš Louženský/Šmíráctví ve službách marketingu, aneb Kdo všechno ví o vašich úchylkách + Pavel Schamberger/Cookieless Monster: Fingerprinting zařízení skrze webový prohlížeč — Dobře připravená depka v obou případech (v prvním případě příběh a emoce (rodina se nezapře :)), v druhém případě data). Nejvtipnější zjistění: volba "do not track" je vlastně další možný identifikátor unikátního uživatele. Lajk.

Petr Dvořák/Bezpečnost v kontextu Internetu věcí — "Experts are clueless." Zadávání pinu v Google Glass není žádná sranda a vícefaktorová autentizace vlastně nefunguje (instalací appky na Androidu jsem schopný během minutky překročit jak znalost hesla, tak i vlastnictví tokenu…). Spolu s předchozími dvěma přednáškami pro mě asi nejlepší úvody do oblasti bezpečnosti, v níž se málo vyznám. Lajk.

Petr Andrýsek/B2B na Facebooku funguje a prodává! — Case study prodeje B2B pomocí ovlivňování lidí uvnitř těchto firem, kteří pak hypoteticky implicitně podporují nákup určitého druhu zboží. Nevím, jestli je růst meziročního růstu o 14 % (u sezonního zboží) nějak vypovídající (navíc "in this economy"). Každopádně zajímavá myšlenka bez předvědčivější faktické základny. No nevim.

Pavel Šenkapoun/Jak dostat kandidáta nepopulární strany z nevolitelného místa na kandidátce do Poslanecké sněmovny — Místo obhajoby agenturního postupu obhajoba kandidátů? No nevim.

Tomáš Pruša/Skutečná data o nový médiích ve zdravotnictví — Hezká přednáška o tom, jak je důležité přistupovat odpovědně k datům a mít metodiku, která zaručí, že nám výzkum skutečně něco říká. A kromě toho i o tom, jak to vypadá s komunikací na sociálních sítích v českém zdravotnictví. Lajk.

Josef Šlerka/Dáme práci — na cestě mezi akademickým a soukromým sektorem — Velice zajímavá prezentace o přístupu k analýze dat o pracovních pozicích, praktické tvorbě mikroformátů pro schema.org, o rozdílu mezi přínosem pro nezaměstnané a byznysem pracovních agentur (a tržní hodnotě obojího). Hezký příklad pokusu o strojové učení z dat, který se ukáže jako nemožný a následný příklon k používání ručně vytvářených dat, které umožní strukturování informací (navíc nešlo o příklon k vlastnímu budování těchto dat, ale o využití české Wikipedie jako aktualizovaného veřejně přístupného zdroje). Lajk.

obrazek-3.JPG

No, za mě dobrý!