Webexpo 2010 — datová stopa
September 28, 2010
Letošní Webexpo bylo lepší než loňské. Pojďme na to mrknout.
@endlife Tak jdu do toho, za pokus to stojí, že ano. Dostane mě tohle video na #webexpo? https://bit.ly/cHjRsB
Podařilo se a stálo to za to. Do Prahy jsem přijel už ve čtvrtek a warm-up párty byla fajn.
Jan M. Checkin History
5:47 PM Metro =A= Můstek (Subway)
6:43 PM Le Marc (Snacks)
Mínus byly akorát cedule před vchodem (kterým jsem se v průběhu večera smál, že jsou nízko pověšené, a pak to do jedné napálil) a nealko, které bylo krutopřísně oceněno.
@endlife Právě jsem omylem vypil 2dcl vody + 2dcl džusu + 2dcl Coly za 120 korun. #oops #fail #financniTisen
Štěstí, že v Devel.cz jsou nakloněni budoucnosti a za screenshot bylo možné získat jedno Virgin Mojito (či jiný míchaný nápoj) zdarma.
Pátek
V pátek po ránu CouchDB, zajímavé uvedení do problematiky od @karmiq. Pak trochu roztěkaná, ale dobře odpřednášená byla prezentace špečků ve vývoji pro iPhone od Petra Dvořáka. Klíčovým pro další spokojenost se ukázala včasná návštěva menzy. Bez front a snad i ten řízek byl teplý.
Po obědě dvě hodně zajímavé přednášky o vývoji pro mobilní zařízení, @tillda nadchnul pro js knihovny pro dotyková zařízení a ppk zase nadšení trochu zchladil ;-)
V dalším bloku mě moc nezajímal obsah přednášky Václava Vančury, ale formálně byla skvělá - ačkoli informací tam bylo snad až přespříliš. Jakub Krč svým průletem typografií zahřál u srdce a snad i ponouknul k nějaké reflexi většinu sálu.
Závěrečný "Davidův" dvojblok stál za to, ač novinky v Nette už znám na vlastní kódy (až na ten zomg cool ajax!) a rozběh Digitu na téma "PHP frameworku" byl trochu pomalejší. Fajn to bylo. Fascinující bylo množství lidí v sále - a to už na představovačce Nette 2.
@endlife OMG, to tady všichni dělají v nette? Už chápu, proč #posob tak dlouho nebyla v Brně. Je moc malé.
Raut také stál za to - zpočátku se tam nedalo hnout, ale neustálé doplňování všeho možného snad nakonec utěšilo každého. Opět mínus s nealkem, které se odpařilo rychle. (Důvodem mohla být milá slečna, která mi rovnou podala zázvorové limonády dvě. Pokud to tak dělala pořád...)
Sobota
V sobotu ráno jsem díky tipu od @TomAdamec skočil na registraci a vzal si druhou visačku. Slečna na registraci mě zaskočila tím, že jsem nezaplatil, ale odzbrojil jsem ji tím, že jsem vstup dostal zadarmo. Což jsem tedy neočekával. Tím jsem konečně vyřešil svůj vnitřní problém při výběru popisku na visačku a zlikvidoval problém s poblikávajícím zábleskem na rubu visačky.
Vedlejším efektem bylo získání knihy za včasnou registraci, kterou jsem nezvládl nějak věrohodně odmítnout. Na twitterovou výzvu se bohužel nikdo neozval. Tak snad nějakou Happiness vydeliveřím. Velmi pěkný bloček ovšem nebyl schovaný ani pro mou druhou registraci ;-)
Ze sobotních ranních přednášek musím zmínit trochu beznovinkovou, ale dobrou přednášku o nenásledováníhodných vzorech od @signalizera výbornou "life made" přednášku @fczbkk o selháních v centrum.cz. Akorát nemůžu sdílet odpor prednášajúceho k jednobuněčným organismům, který se během prezentace projevil :-))
Testování použitelnosti na pódiu bylo zcela epické a líbilo se mi. Naprosto se ukázalo, v čem je jeho síla a proč je tak důležité. Díky @BoBMarvan a @PetrDousa
Hezký byl popolední pokus o superswarm, něco mám i na videu, ale následný chaos, stres a twittermess za to asi nestál. Inu, jsme v ČR.
Jan M. Checkin History
2:01 PM Sluneční hodiny (Scenic Lookout)
@Petr_P Na #4sq se chechnul i můj dávný kamarád ishriwyrqqqphfsflkzx. Nikde jsem ho ale nepotkal. :( #webexpo #superswarmbadge
@endlife #4sq je pomsta non-webexpářů. #webexpo spamuje twitter, #swarm spamuje #webexpo. Tyhlety internety, no.
Nejkrásnější slidy přišly po obědě s přednáškou o mobilní revoluci od @honzaSladek a @ondrejValka.
A u srdce ještě zahřála přednáška o přístupnosti od @radlicek, jako z roku 2004. Nechci tím říct, že není aktuální, ale že jde pořád o to samé. Snažme se.
Diskuse o frameworcích mě zanechala poněkud chladným. Bylo cítit, jak daleko k sobě mají enterprise a běžní weboví vývojáři. Zajímavější byly úvahy o tom, jestli oddělovat klientskou a serverovou část aplikace a jak, ale nakonec se všechno zvrhlo a já utekl na @rjs do Auly.
Ryan Singer
Přednáška @rjs byla pro mnoho lidí na místě velmi triviální - já občas téměř usínal a doufal, že přijde nějaká zásadní pointa. A nic. Ale nakonec se ukázalo, že to vůbec nebylo banální - představované workflow (bez mockupů, profi wireframů etc.) nesedí při práci pro velké klienty, kteří potřebují mít co nejvíc průběžných výsledků. (Ale opravdu potřebují? Neomezuje to následnou možnost udělat věci správně při samotné realizaci?) Otázkou je také možnost průběžného testování navrženého řešení - na jednu stranu máme pořád k dispozici funkční kus aplikace, na druhou stranu to nikdy není finální podoba aplikace. Možná to však řeší minimalismus při celém vývoji.
@rjs tvrdí, že jde o to, nenavrhovat podle velkého množství informací, ale snažit se zodpovědně navrhovat celé rozhraní s ohledem na jeho funkčnost a s minimálním nánosem něčeho, co bych nazval "ornamentálnost". Jednoduše, funkčně a uživatelsky příjemně. Pro mnoho lidí v sálu to bylo – soudě dle twitteru – přirozené, což je pozitivní.
S @TomAdamec a @dranel jsme následně zuřivě diskutovali o tom, nakolik je navrhování vzhledu až po kompletaci funkční části aplikace OK či nikoli. Nepovažuji se za typického programátora (čímž mi bylo vynadáno ;-)) a nemyslím si, že optimální výstup aplikace je černobílý, graficky neupravený textový výstup. Ale designovat podle zásady "epicenter design", jak předvedl @rjs, je jediný způsob, jak dosáhnout skvělého uživatelského zážitku. Určitě bych rád v diskusi pokračoval ;-)
@Dranel zmínil ještě další argument - a to, že pokud grafik zároveň kóduje, tak poté dělá grafiku tak, aby se mu dobře kódovala. Což implikuje, že se pak omezuje v rozletu při grafickém návrhu. Toto považuju za scestné. Architekti a statici jsou často anekdoticky přirovnáváni ke dvěma stranám souboje o podobu budovy. Ale právě ti, kteří vnímají jak krásu, tak fyzické možnosti stavby, můžou přinést něco nového a odhalit nové možnosti. Viz v jiné přednášce ukazovaný způsob práce Antoni Gaudího. Pokud grafika omezuje znalost kódování, tak je to špatný grafik.
/Ryan Singer
Jan M. Checkin History
7:29 PM Pivnice JIH (Bar)
8:47 PM Bar SEVER (Other - Food) "Když chcete nechat dotočit, výčepní to nechá dojít na baru. Jaj."
Závěrečný večer jsme strávili se @suchosch, @TomAdamec, @kubanek_l a @Dranel na cestě mezi Jihem a Severem (ani jeden za moc nestál, na Jihu zablokovali pizzou vstup, o Severu radši nemluvit) až jsme nakonec skončili v The PUBu, kde se líbilo jak pivařům, tak kofolářům (tj. mně).
@endlife Až škoda, že to pivo nepiju. #webexpo #afterParty (Čsl. armády 22, kousek od Dejvické) https://twitpic.com/2rxshb
Resumé
Webexpo 2010 bylo zajímavé a inspirující, žáno. Potkal jsem se se spoustou známých a nových lidí, letos jsem se o něco víc těšil na přednášky než loni (opravdu se asi něco děje) a největším problémem Webexpa – stejně jako minulý rok – byl areál ČZU, který je zásadně nevyhovující a chaotický. Zvlášť zakončovací párty v mini hospůdce a obědy v menze nejsou příliš přiměřené takové konferenci. Organizační problémy, které některým konferenci zkazily (ale mně se převážně vyhnuly), se převážně dají převést na špatně vybranou lokalitu.
Ještě jednou Vaškovi Stoupovi a celému WebExpu 2010 za vstup zdarma a skvělý zážitek. Moc díky. Mimo jiné ještě speciální poděkování @benAbraham za skvělé moderování v Aule. Registraci na ročník 2011 už jsem vyplnil :-D a držím palce s posunováním konference kupředu. Tentokrát by už možná stálo za to ponechat rozsah podobný (pátek+sobota byly mnohem lepší než loňská sobota+nedělní dopoledne) a soustředit se na hledání nového prostoru pro pořádání akce (nebo nějakého řešení neuspokojivých vlastností ČZU) a organizační nedostatky.
Velké poděkování ještě musím směřovat k Tomům, u nichž jsem přespával na privátě kousek od Dejvické. Díky! :)